Proč nosit šperky

22 Pro

Při kráčení našimi životními stezkami se setkáváme s různými filozofickými směry, kulturami a pohledy na svět. Prolínají se nám informace o různých tradicích, pověrách, světových náboženstvích, a to vše nakonec ovlivňuje i na naše vlastní přesvědčení. Názor a životní rozpoložení vyjadřujeme i šperky, které nosíme. Prostor budeme dnes věnovat důvodem a významu nošení šperků, které jsou sice méně běžné, ale za to také velmi známé:

Trochu jiný způsob vnímání šperků se nám nabízí přes energetické vlastnosti vzácných kamenů. Nosíval jejich na harmonizaci a očištění aury, kvůli konkrétnímu duchovnímu nebo fyzickému problému, nebo na základě dobré rady naší intuice. Šperky vyhotovené s tímto účelem jsou tvořeny jen minimálně opracovanými kameny. Nejednou jsou i syrové, ve své absolutní přírodní podobě. Nejčastěji jsou však sekané na menší části nebo tromlované (hlazené) do oblejšími tvaru pro pohodlnější nošení. Oproti náročně broušeným kamenem jsou tyto šperky méně luxusní a cenově přijatelné. Na jejich úžasné kráse jim to však neubírá a ponechávají si i svou původní energetickou sílu, o kterou luxusně broušené kameny nejednou přicházejí.

Talismany a amulety

Talismany a amulety svou úlohou připomínají úkol šperků z polodrahokamů – ochraňují a naplňují nás pozitivní energií. Rozdíl však spočívá v předmětu, z něhož jsou zhotoveny. I když se mohou prolínat s polodrahokamy a krystaly, obvykle za amulety a talismany považujeme předměty vyrobené z kovu, dřeva, kůže a jiných materiálů, které svým vizuálním provedením ztvárňují např. mytologický symbol.

Talismany jsou různé šperky a předměty – nejčastěji přívěsky, které nosíme jako symbol přitahující k nám štěstí a úspěch. Obyčejně za ně považujeme předměty, které nám nějakým způsobem usnadnili dosažení cílů v životě. Říká se, že skutečně účinný talisman by měl být zasvěcen osobním rituálem, ve kterém do talismanu vložíte pozitivní energii a důvěru.

Ačkoliv talisman a amulet často splývají v jeden předmět a lidé je často považují za totéž, amulet má jiný význam. Amulet slouží k ochraně před nechtěnou energií, která by nás mohla poškodit. Na Slovensku je snad nejběžnějším amuletem křížek na krku. Křesťanský symbol kříže nás má chránit před zlem a hříchem a připomínat nám Boha.