Opravdu jsem v tom? 11 znaků, že jste těhotná

První příznaky těhotenství!

Obecně jen velmi obtížně zjistit během prvních týdnů, jestli jsme těhotné nebo ne. Obvykle je prvním signálem až vynechána menstruace. Avšak již prakticky hned po početí nastávají jisté změny, které způsobují hormony.

Jsou většinou jen drobné, ale pokud jsme pozorné, můžeme si jich všimnout, ještě než zjistíme, že nepřišli naše dny nebo nám těhotenství potvrdí test. Zde jsou tedy ty nejdůležitější těhotenské příznaky. Pokud máte několik z nich je pravděpodobnost, že jste v tom vysoká:

1. Bolest prsou

Podobně jako před menstruací zvyknou bolet prsa i na počátku těhotenství. Je to proto, že tkáň prsou je extrémně citlivé na změny hormonálních hladin. Po oplodnění vajíčka zaplaví tělo progesteron a hCG, zvýší se objem krve a naše prsa se zvětší a ztěžknou.
2. Křeče

V podbřišku můžeme cítit podobnou křečovitá bolest jako před menstruací. Může to být znamením těhotenství – a je to tehdy, když se vajíčko uhnízdí ve stěně dělohy. Děloha se také začíná zvětšovat, připravuje se na velký nárůst v příštích devíti měsících.
3. Špinění, mírně krvácení

Mnoho žen si myslí, že dostali menstruaci, jen je o něco slabší a kratší, ve skutečnosti to však může být špinění kvůli tomu, že se vajíčko uhnízdí.
4. Únava

Propadne vás nečekaně a kdykoliv – i uprostřed dne. Už nemůžete tolik co dříve, fyzická námaha vás vyčerpává a unavuje podstatně více. Může to být právě kvůli těhotenství, ale také důsledkem onemocnění. V každém případě už v těch nejranějších fázích těhotenství plod potřebuje pro sebe kalorie a my to velmi rychle můžeme pocítit práce únavou.
5. Tmavší bradavky

Prakticky od počátku těhotenství mění vzhled i naše prsa. Už jsme zmiňovali, že se zvětší, ale to není všechno. Těhotenské hormony také ovlivňují aktivitu melanocytů – buněk v bradavkách, které jsou zodpovědné za jejich barvu. Ženy s tmavší pletí si tuto změnu mohou všimnout až později – kolem desátého týdne těhotenství.
6. Nevolnost

Ranní nevolnost postihuje až 85 procent těhotných, ne všechny mají lehké formy, některé musí být dokonce hospitalizovány. Těhotným bývá často špatně od žaludku i v autě nebo v letadle.
7. Nadýmání

Nafouklé břicho není vždy jen kvůli stravě. Vysoká hladina progesteronu způsobuje zpomalení činnosti trávicího traktu, a proto naše břicho může být plnější a nafouknutější. Mnohé těhotné trpí i zácpou. Toto se děje i před menstruací, avšak s menstruací hladina progesteronu opět klesá a také i bříško se zmenšuje. Pokud je nafouknuté stále, může to být těhotenstvím.
8. Častější močení

Každou chvíli chodíte na WC? Pokud vás to neštípe a není to nachlazením, může to být právě těhotenstvím. Je to tím, že ledviny během těhotenství pracují naplno, neboť musí účinněji z těla vypuzovat tekutinu. Ke konci těhotenství je to už způsobeno i tlačením plodu na měchýř.
9. Chutě

Je možné, že se nám během těhotenství budou různě měnit chutě. Některé ženy mají najednou neodolatelnou chuť na kyselé, jiné potřebují přísun sacharidů.
10. Bolesti hlavy

Hlava nás může bolet z čehokoli, může to být i kvůli zvyšujícímu se objemu krve během prvních týdnů těhotenství. Obvykle je to mírná a častá bolest a je znamením toho, že naše tělo se vyrovnává s hladinou těhotenských hormonů a přizpůsobuje se jim.
11. Změny nálady

Tyto změny si nejlepší všimne naše okolí, neboť my samy sebe až tak nepozorujeme. Náladovost se může projevit přehnanou citlivostí na podněty, ale i obdobími nervozity, či nespokojenosti. Změny nálad jsou poměrně časté a otočí se několikrát denně.